puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjainfon uutiset

Sarjakuvaseura 40 vuotta -klubi + Maria Gasolina

Suomen sarjakuvaseuran 40-vuotista taivalta sekä suomalaisen sarjakuvan 100-vuotisjuhlapäivää juhlistetaan maanantaina 21.11. Kuudennella linjalla (Hämeentie 13, Helsinki). Toivotamme kaikki seuran jäsenyyteen katsomatta lämpimästi tervetulleiksi.

klubi_netti

Vieraita tanssittavat Maria Gasolina, Grillin' Willie and the Vegetarians, Dj Kalakukkos ja Dj Auringonsilta sekä joukko myöhemmin varmistuvia esiintyjiä. 12 euron hintaisia lippuja saa ovelta sekä ennakkoon Helsingin Kirjamessuilta ja 31.10. alkaen Sarjakuvakeskukselta, os. Hämeentie 150. 

Auki 21–03. Sisäänkäynti pihan puolelta (Kaikukatu 4).

http://mariagasolina.net/