puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjainfon uutiset

Ville Hännisestä sarjakuvaseuran puheenjohtaja

Syyskokouksessa 27.11.13 Suomen sarjakuvaseuran uudeksi puheenjohtajaksi valittiin toimittaja ja tietokirjailija Ville Hänninen. Hänninen (s. 1976) on ollut pitkään mukana seuran toiminnassa ja mm. Sarjainfon päätoimittajana. Hän on myös toiminut seuran puheenjohtajana lyhyesti vuonna 1999. Puheenjohtajana toimi aiemmin vuodesta 2011 Otto Sinisalo.

Suomen sarjakuvaseuran puheenjohtaja Ville Hänninen
Rami Rautkorpi onnitteli Hännistä syyskokouksessa ja luovutti puheenjohtajan nuijan. Kuva: Vesa Kataisto