puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjainfon uutiset

Terhi Ekebomista vuoden 2014 Puupää

Suomen sarjakuvaseura on jakanut vuoden 2014 Puupäähattu-tunnustuspalkinnon 13.2.2014 sarjakuvataiteilija ja kuvittaja Terhi Ekebomille. Palkinto jaettiin Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran juhlasalissa. Lisää tekijästä ja perusteluista sekä linkit painokelpoisiin näytekuviin täällä.

Samalla jaettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä sarjakuvaa edistäneestä urasta, FILI:n johtaja Iris Schwanckille ja sarjakuvapiirtäjä Harri "Wallu" Vaaliolle.

Terhi Ekebomin näyttely on esillä Galleria Sarjakuvakeskuksessa (Hämeentie 150, Helsinki) 6.3.–12.4.2014. 

ekebom-neuvokset-seppanen-web

Kuva: Jaakko Seppänen