puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjainfon uutiset

Suomen sarjakuvaseura ry:n kevätkokous 24.4.2018

Suomen sarjakuvaseuran sääntömääräinen kevätkokous järjestetään tiistaina 24.4.2018 klo 18 alkaen Sarjakuvakeskuksessa, osoite Porthaninkatu 9, Helsinki. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat eli seuran tili- ja toimintakertomus vuodelta 2017. 

Lisäksi käsitellään sääntömuutosesitys, joka koskee pykälää 7 (yhdistyksen kokouksen koollekutsuminen). Lisätään että yhdistyksen varsinainen kokous voidaan kutsua koolle myös ilmoittamalla seuran nettisivulla. Lisätään myös että kokoukseen voi osallistua myös etänä (esim. Skypen välityksellä). Tervetuloa paikalle vaikuttamaan seuran asioihin ja tutustumaan samalla Sarjakuvakeskuksen toimintaan.