puupaahattu-web-miniPuupäähattu 2018

Suomen sarjakuvaseura on päättänyt 16.1. myöntää vuoden 2018 Puupäähattu-palkinnon pitkän linjan sarjakuvataiteilijalle ja kuvittajalle, Martti Sirolalle (s. 1947). Samalla myönnettiin kaksi sarjakuvaneuvoksen arvonimeä, Timo Ronkaiselle ja Ilkka U. Pesämaalle

Lue lisää Puupäähattu-palkinnosta.

Lue lisää sarjakuvaneuvoksista.

Näyttely voittajan töistä on esillä Café Rotundassa Kansalliskirjaston alakerrassa 16.1.–9.3.2018.

Sarjakuvaneuvokset

Sarjakuvaneuvos Heikki Jokinen

Heikki Jokinen on sarjakuvaseuran pitkän linjan aktiiveja, joka on toiminut niin hallituksen jäsenenä, seuran puheenjohtajana kuin Sarjainfon päätoimittajanakin. Jokinen on myös ahkera luennoitsija sarjakuvan alalla. Yhdessä Juhani Tolvasen kanssa hän kokosi ensimmäisen kotimaisen sarjakuvan antologian Ruututarha (1983). Heikki Jokinen on ollut mukana mm. Kemin arvosteluraadissa ja konsultoimassa Kemin sarjakuvakeskukselle. Jokinen on ollut myös merkittävä apu sarjakuvan kansainvälisissä suhteissa.