Sarjakuvan juhlavuosi

Suunnittelukilpailu

Tunnus vuoden 2011 suomalaisen sarjakuvan 100-vuotisjuhlille

Sarjakuvantekijät ry. ja Suomen sarjakuvaseura ry. yhteistyökumppaneineen järjestävät vuodelle 2011 monenlaisia tapahtumia, näyttelyitä ja julkaisuja. Silloin tulee kuluneeksi 100 vuotta ensimmäisen kotimaisen sarjakuvakirjan ilmestymisestä (Professori Itikaisen tutkimusretki, WSOY 1911). Juhlimme koko kotimaisen sarjakuvan historiaa ja sen kaikkia muotoja, emme vain yhtä kirjaa tai vain vanhimpia tai uusimpia sarjakuvia.

Sarjakuvantekijät ry. ja Suomen sarjakuvaseura ry. julistavat kilpailun kuvallisen tunnuksen suunnittelusta. Tunnusta on tarkoitus käyttää erilaisissä yhteyksissä, esim. julisteissa, ilmoituksissa ja muissa julkaisuissa mukaan lukien juhlavuonna julkaistavat kotimaiset sarjakuvat.

Yhdistykset luovuttavat tunnuksen yleishyödylliseen käyttöön ilman eri korvausta. Kilpailun palkinnoista vastaa Sarjakuvantekijät ry.

Tunnuksen tulee olla omaperäinen, selkeä, hyvin erottuva ja mieleenpainuva. Etsimme nimenomaan kuvatunnusta, emme pelkkää kirjain- tai numeroaiheista logoa. Kysessä on siis kuva, johon voi liittää tekstin, mutta joka toimii ilmankin. Merkissä ei myös tarvitse (mutta voi) esiintyä "100 v."
Kilpailuun osallistutaan valmiilla, graafisesti viimeistellyllä, julkaisukelpoisella tunnuskuvalla, josta esitetään pari eri käyttötarkoituksiin sopivaa mallia, joissa tunnus esiintyy toisaalta itsenäisenä, toisaalta yhdistettynä tekstiin. Malleissa käytetään esimerkkitekstejä "Sata vuotta suomalaista sarjakuvaa" ja "Kotimaista sarjakuvaa 100 vuotta." Tunnuksen suunnitelija voi suositella sen

yhteydessä käytettäviä kirjasintyyppejä ja esittää ne malleissa.
Tunnuksen toteutustapa ja tekniikka on vapaa. Kuvan tulee toistua hyvin eri kokoisena, isosta lakanasta pieneen vinjettiiin. Ensisijaisesti sen on toimittava mustavalkoisena, mutta muitakin värejä voi ajatella käytettävän ja eri käyttötapoja voi ehdottaa.

Valmiit työt pitää tehdä sähköiseen muotoon, jotta ne ovat käytettävissä välittömästi palkitun valitsemisen jälkeen. Kilpailuun osallistutaan kuitenkin vain paperivedoksilla, jotka ovat A4-kokoisia. Vedoksilla tunnuskuva pitää esittää ainakin kolmessa eri koossa, äärimitoiltaan (eli siis halkaisija tai suurin leveys tai korkeus) 50 mm, 25 mm ja 10 mm.
Kilpailutyöt lähetetään nimimerkillä varustettuna osoitteeseen

Sarjakuvantekijät ry.

PL 130

00121 Helsinki

kirjekuoressa, jonka sisällä on pienempi, nimimerkin takana olevan tai olevien tekijöiden nimet ja yhteystiedot sisältävä kirjekuori.

Kilpailun tuomaristo on: puheenjohtajana graafikko Tiina Paju, sarjakuvatoimittaja Juhani Tolvanen ja Sarjakuvantekijät ry:n sihteeri Kalervo Pulkkinen. Tuomaristo jakaa yhden pääpalkinnon 1500 € sekä mahdollisesti pienempiä tunnustuspalkintoja.
Kilpailuaika on 15.8. –15.10.2009 ja kilpailun voittaja julkistetaan marraskuun puolivälissä yhdistyksen nettisivuilla

www.sarjakuvantekijat.fi

Työpaikkailmoitus

Sarjakuvantekijät ry. ja Suomen sarjakuvaseura ry. julistavat haettavaksi kotimaisen sarjakuvan juhlavuoden pääsihteerin paikan.

Sarjakuvantekijät ry. ja Suomen sarjakuvaseura ry. yhteistyökumppaneineen järjestävät vuodelle 2011 monenlaisia tapahtumia, näyttelyitä ja julkaisuja. Silloin tulee kuluneeksi 100 vuotta ensimmäisen kotimaisen sarjakuvakirjan ilmestymisestä (Professori Itikaisen tutkimusretki, WSOY 1911). Juhlimme koko kotimaisen sarjakuvan historiaa ja sen kaikkia muotoja, emme vain yhtä kirjaa tai vain vanhimpia tai uusimpia sarjakuvia.

Työtehtävä on vuoden, puolentoista mittainen, puoli- tai kokopäiväinen. Työpaikkana on Suomen sarjakuvaseura ry:n Helsingin sarjakuvakeskus, missä hoidettavina ovat juhlavuoden toimisto- ja tiedotusrutiinit, päätehtävänä koordinointi ja tiedottaminen, mukaanlukien osallistuminen tapahtuminen, näyttelyiden ja julkaisujen tiedotustilaisuuksiin. Lisäksi tehtäviin kuuluu yhteydenpito yhteistyötahoihin.

Tehtävään kiinnitettävältä odotetaan sopivana ydistelmänä kokemusta, kiinnostusta ja yhteistyökykyä. Toimenkuva määritellään heti aluksi yhteistyössä pääsihteerin ja järjestöjen edustajien välisissä neuvotteluissa.

Vapaamuotoiset hakemukset, jossa mukana henkilö- ja yhteystiedot sekä lyhyt cv hakijasta ja mahdollinen palkkatoivomus, elokuun 2009 aikana osoitteeseen:

Sarjakuvantekijät ry.
PL 130
00121 Helsinki

Kuoreen merkintä "Pääsihteeri."

Lisätietoja antavat
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (Solja Järvenpää, Suomen sarjakuvaseura ry:n puheenjohtaja)
Tämä sähköpostiosoite on suojattu spamboteilta. Tarvitset JavaScript-tuen nähdäksesi sen. (Kalervo Pulkkinen, Sarjakuvantekijät ry:n sihteeri)