Sarjakuvaneuvos Kalervo Pulkkinen menehtyi viikonloppuna hyvin nopeasti edenneeseen sairauteen. Kalervo oli pitkäaikainen Suomen sarjakuvaseuran ja Suomen Sarjakuvamuseon aktiivi, näyttelynrakentaja ja kirjoitti artikkeleita ja kirjoja sarjakuvakulttuurista ja mm. Tom of Finlandista. Hän oli loppuun asti Sarjakuvantekijät ry:n sihteeri.
"Kalervo Juhani Pulkkinen oli esimerkillinen sarjakuvan ystävä, joka kiersi ahkerasti alan tapahtumia ja pyrki olemaan voimiensa mukaan ajan tasalla tallentaakseen elävää sarjakuvahistoriaa jälkipolville. Hänen äkillinen poistumisensa oli raskas isku koko sarjakuvan kentälle, ja avoimeksi jääneen tilan täyttäminen kestää pitkään." Sarjainfon muistokirjoitus täällä.
“Pulkkinen oli suomalaisen sarjakuvajournalismin pioneereja.” Reijo Valta kirjoitti Kalervon urasta Kvaakissa.

Kuva on tammikuulta Sarjainfon 50-vuotisjuhlista, kuvaaja Henry Söderlund.

Kuva on Suomen Sarjakuvamuseon näyttelyn rakennuksesta Helsingin sarjakuvafestivaaleille syyskuussa 2022, kuvaaja Vesa Kataisto.