Suomen sarjakuvaseura Kirjamessuilla 26.–29.10.2023

Kirjamessut2022 40

(Helsingin Kirjamessut 2022, Emmi Kähkönen)

Suomen sarjakuvaseuralla on osasto Helsingin kirjamessuilla 26.–29.10.2023. Sarjakuvaseura tuo Kirjamessuille avoimia työpajoja, puheohjelmaa ja sarjisluentaa. Lisäksi kanssamme voi keskustella seuran toiminnasta ja tutustua julkaisuihin.

Meidät löydät osastolta 7c128

Tapahtumaan Messuhallissa Helsingin Pasilassa on pääsymaksu, lisätietoja: kirjamessut.messukeskus.com.

 

Messuosastolla: kaikille avoimet työpajat

To 26.10. klo 10–12 Mangapaja
Pe 27.10. klo 12–14 Seniorien sarjakuva
Pe 27.10. klo 15–18 Sarjakuvakeskuksen Perjantaipaja
La 28.10. klo 12–14 Mangapaja
Su 29.10. klo 12–14 Mangapaja


Mangapajassa kehitetään manga-hahmoja sekä suunnitellaan ja piirretään omia sarjakuvia. Paja soveltuu aloittelijoille ja mangaa jo pidempään harrastaneille.

Senioreiden sarjakuva -ryhmä kokoontuu perjantaina seuran messuosastolla. Tervetuloa mukaan piirtämään!

Sarjakuvakeskuksen Perjantaipajassa piirretään sarjakuvaa yksin ja yhdessä! Paja on suunnattu niin harrastelijoille kuin ammattilaisille. Pajalla pääsee vaihtamaan ajatuksia omista ja muiden töistä.

 

Lavaohjelma Lonna-salissa

La 28.10. klo 18.30 Paneelikeskustelu sarjakuvasta

Panelistit keskustelevat nykysarjakuvan näkyvyyteen liittyvistä haasteista ja ideoivat ratkaisuja. Keskusteluun osallistuu Petri Järvinen (Nordic Manga), Petteri Oja (Turun sarjakuvakauppa) ja Sanna Hukkanen (Kutikuti ry). Keskustelua moderoi Suomen sarjakuvaseura ry:n hallituksen jäsen Vesa Kataisto.

La 28.10. klo 19 Anita Bang: Sarjakuvaluentaa

Tapahtuma on 6–12-vuotiaille suunnattu lukuhetki, jossa esiintyjä lukee sarjakuvaa ääneen yleisölle. Samalla yleisö voi seurata sarjakuvan ruutuja näytöltä. Luettava teos on kesäkuussa 2022 ilmestynyt Jukka Tilsan ja Teemu Palosaaren Runoja lapsille ja muille älyköille. Esitys kestää n. 30 min ja se on suomeksi. Lukijana toimii valloittava drag queen Anita Bang.

 

Kirja23 web